NASSNEWSNG
Nigeria Assembly News,Serving it Hot!
nass banner new

Benue State: Full List Of 9th House Of Assembly Members Plus Parties nassnewsng@gmail.com nassnewsng.com

0 107

Benue State: Full List Of 9th House Of Assembly Members Plus Parties

nassnewsng@gmail.com
nassnewsng.com
Adeboye Omoboye

Governor Samuel Ortom of Benue State on Monday inaugurated the 9th House of Assembly with the members electing their Speaker also, Concise News reports.

nassnews understands that the members of the Benue State House of Assembly elected Titus Uba of Kyan constituency as their Speaker.

Also, Christopher Adaji of Ohinmini was elected as the Deputy Speaker of the House by the members.

Their inauguration followed their wins at the 2019 elections held in Benue State and other states in the country.

During the inauguration, Ortom urged the members of the House of Assembly to put the interest of the people at heart and liaise with the executive arm to move the state forward.

“Eschew ethnic, sectional and political sentiments and help the government in the drive to end poverty, ignorance and disease with people-oriented legislation,” Ortom added.

Members 9th Benue State House Of Assembly 2019.
Below is the full list of all elected members of the 9th Benue State House of Assembly, according to the Independent National Electoral Commission (INEC):

Agnes Uloko (Ado, PDP)

Edoh Godwin (Agatu, PDP)

Abu James (Apa, PDP)

Bunde Torkuma (Buruku, PDP)

Agaibe N (Gboko East, PDP)

Terna Achir (Gboko West, PDP)

William Marange (Guma, PDP)

Agbatse Geoffery (Gwer East, PDP)

Chemetyo Damian (Gwer West, PDP)

Agbidyeh Akute (Katsina-Ala East, APC)

Orban Terungwa (Katsina-Ala West, APC)

Dyako Tavershima (Konshisha, ADC)

Tertsea Gbishe (Kwande East, PDP)

Sugh Abanyi (Kwande West, PDP)

Yagba Victor (Logo, PDP)

Kwaghzer-Kudi Thomas (Makurdi North, APC)

Terwase Aondoaka (Makurdi South, PDP)

Onche Peter (Obi, PDP)

Peter Enemari (Ogbadibo, PDP)

Christopher Adaji (Ohimini, PDP)

Ogbu Otumala (Oju I, APC)

Okanga Okponya (Oju II, PDP)

Anthony Agom (Okpokwu, PDP)

Odeh Baba (Otukpo/Akpa, APC)

Michael Audu (Adoka/Ugboju, PDP)

Mngutyo Bem (Tarka, APC)

Thomas Mlanga (Ukum, PDP)

Abass Akoso (Ushongo, PDP)

Ucha Dominic (Vandeikya-Tiev, PDP)

Uba Titus (Vandeikya-Kyan, PDP).

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Subscribe to our newsletter
Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.
You can unsubscribe at any time

Leave A Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: